Já a mé rozhodnutí odjet studovat do Francie

O možnosti studia v tak inspirující zemi, jakou Francie jednoznačně je, jsem se dozvěděla poprvé přibližně před dvěma lety, když na naši školu přišel bývalý student české sekce v Dijonu prezentovat tuto možnost. Tato příležitost zahraničního studia mě velmi zaujala, a tak jsem si řekla, proč to nezkusit. Navíc se v té době začal rýsovat můj velice kladný vztah k Francii, francouzštině, frankofonnímu prostředí a francouzské kultuře.
          Pro realizaci mého snu jsem se musela začít učit francouzštinu velmi intenzivně, abych si navýšila svou jazykovou úroveň z pouhé A1 na nutnou B1. Přibližně v této době jsem začala chodit do Francouzské aliance v Plzni, kde jsem se seznámila s několika francouzskými lektorkami, které mě velice podpořily a moc mi pomohly s mou přípravou ke zkouškám. Na tomto místě musím zdůraznit velice důležitou úlohu paní učitelky Mgr. Aleny Tomcové. Jsem si vědoma toho, že bez její pomoci bych se do Francie pravděpodobně nedostala. Paní učitelka Tomcová mě skvěle připravila, a tak bych jí tímto způsobem chtěla moc poděkovat za všechno, co pro mě udělala, a ocenit všechnu její práci, námahu a ochotu, protože taková intenzivní pomoc a podpora nejsou v dnešní době samozřejmostí. Dále bych chtěla moc poděkovat paní učitelce Buršíkové, která několikrát přimhouřila oči nad mými nedostatky z matematiky. A v neposlední řadě děkuji své rodině, která mi v tomto směru byla velkou oporou.
           Myslím si, že Francie je úžasná a okouzlující země, která nám toho může hodně nabídnout a otevřít obzory ve všech ohledech. Podle mého názoru frankofonní svět je jakýmsi protipólem toho angloamerického, kterým jsme obklopení na každém kroku. Navíc se o Francouzích mluví jako o lidech, kteří nikdy nikam nespěchají, nikdy se nerozčilují a jsou pořád v dobré náladě. Právě proto, že je mi tento přístup k životu tak blízký, žít ve Francii mne láká. Také bych chtěla objevit francouzskou kulturu, zblízka poznat francouzskou mentalitu, porozumět rozdílům mezi Čechy a Francouzi, umět se na chvíli pozastavit, přestat spěchat a využít svého života naplno tak, jak to umí pouze Francouzi.

Klára Skaláková, IX.B