Žáci vyhráli projekt Technik 2018

Projekt Technik je soutěž, kde mohou žáci ze základních škol v Plzni změřit své síly. Úkolem žáků bylo vymyslet princip vodního anebo větrného mlýna, sestavit jeho funkční model a pomocí počítačových programů jej namodelovat. Tým naší ZŠ se skládal z následujících členů:

Jan Mráz (kapitán)
František Kastner
Hana Michovská
Jan Viduna
Michal Hanus
Ondřej Piškule

Soutěž začínala na přelomu roku, kdy žáci pravidelně navštěvovali přednášky na SPŠS. V těchto přednáškách se žáci dozvídali o fyzikálních principech vodních a větrných mlýnů. Zároveň se během jara se uskutečnila velká spousta akcí, které žákům přiblížily technické vzdělávání (exkurze do elektrárny Tušimice, DOD na SPŠS, návštěva laboratoří fakulty stojní na Borských polích, zkusili si geometrické a počítačové modelování a mnoho dalšího).

Po teoretickém úvodu měli žáci zpracovat prezentaci, kde měli představit počáteční koncepci svého modelu. Dohodli se, že společně vytvoří funkční model vodního mlýna.
Poslední část soutěže se věnovala výrobě modelu samotného vodního mlýna. Žáci poctivě v dílně sestrojovali svůj první prototyp. Při konstrukci se potýkali s různými problémy – problémy s 3D tiskem, s dynamem, s funkčností svého návrhu a dalšími mouchami, které museli vychytat. S těmito potížemi se ale velmi často sami vypořádali a když bylo nejhůř, zašli pro radu k některému z vyučujících. Práce žákům trvala přes 40 hodin.

Vyhlašování vítězů probíhalo tak, že žáci připravili prezentaci, kde přestavili svůj model, postup při jeho výrobě a poté předvedli jeho  funkčnost.